دکترگیاهی را در اینستاگرام دنبال کنید

ورود به اینستاگرام

اندازه بیضه طبیعی چقدر است؟

beyze

​آیا طبیعی است که اندازه دو بیضه با هم متفاوت باشد؟

کار بیضه‌ها در بدن مردان، تولید هورمون‌های جنسی است. اسپرم‌ها و همچنین هورمون تستوسترون در این قسمت تولید می‌شوند. شکل بیضه مردان به‌صورت بیضی است و اندازه آن بطور میانگین 4*3*2 سانتی متر است. در حالت طبیعی مردها دارای دو بیضه هستند و این بسیار عادی است که اندازه دو بیضه با هم متفاوت باشد و یکی از بیضه ها نسبت به دیگری بزرگ‌تر باشد.

خیلی از مواقع مردان نگران اندازه یا تغییر شکل بیضه های خود هستند و بعلت مسایلی چون خجالت، از بیان آنها پرهیز می کنند. ما در این مقاله می خواهیم اطلاعات کاملی را در مورد بیضه ها و تغییرات آن در اختیار شما همراهان عزیز مجموعه دکتر گیاهی قرار دهیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اهمیت اندازه بیضه ها

بیضه ها اسپرم و تستوس‌ترون (هورمون مردانه) را تولید می کنند. در زمینه اندازه بیضه ها مطالعاتی بر روی پستانداران انجام شده که نتایج آن نشان میدهد، پستاندارانی که بیضه ی بزرگ‌تری دارند، می‌توانند اسپرم بیشتری را تولید کنند و هرچه بیضه کوچک‌تر شود، اسپرم کمتری هم تولید می‌شود.

یک اختلال مهم در بیضه‌های مردان سندروم کلاین فلتر نام دارد. افرادی که دچار این سندروم می شوند اصولاً کروموزوم ایکس اضافه دارند و حالت‌های زنانه‌ای چون کم مویی بدن، رشد سینه‌ها و بیضه‌های کوچکی را نشان می‌دهند. در بیماری سندرم کلاین فلتر اصولاً اسپرم یا تولید نمی‌شود یا بسیار کم تولید می‌شود و ممکن است در این حالت ناباروری ایجاد شود.

هنگامی‌که مردی دارای میزان پایین هورمون تستوسترون باشد، ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

 • کوچک بودن بیضه ها کمتر از حالت طبیعی
 • رشد غیرطبیعی در بافت سینه
 • کم بودن موی بدن بطور غیرطبیعی

حالت کم بودن میزان تستوسترون اصولاً قابل درمان است و می‌‌توان با تستوسترون تزریقی آن‌ را درمان کرد. در بیشتر مواقع این حالت را با شروع دوران بلوغ می توان شناسایی کرد و بهتر است از همان زمان دنبال درمان آن بود.

تحقیقاتی در سال 2013 انجام شد که توسط آن دانشمندان دریافتند که بزرگ شدن اندازه بیضه مردان در بزرگ‌سالی ربطی با قدرت باروری یا نیروی جنسی بیشتر،  ندارد و می‌تواند نشانه یک بیماری مانند سرطان بیضه باشد. بهتر است با مشاهده هر تغییر سایزی در بیضه‌ها سریعاً با پزشک متخصص مشورت کنید.

رشد بیضه‌ها چگونه است؟

نوزاد پسر هنگام تولد دارای بیضه ای با اندازه متوسط ۱ سانتی‌متر مکعب است که این اندازه تا سن 6 سالگی تقریبا ثابت می‌ماند و سپس یک رشد یکنواختی را شروع می‌کند. ممکن است در سن بلوغ اندازه بیضه به اندازه ثابت بزرگ‌سالی برسد و یک‌دفعه حجم آن زیاد شود. در دوران بلوغ موهای ناحیه تناسلی پسران هم رشد می‌کند.

هر دو بیضه همزمان با هم رشد می‌کنند ولی اصولاً در زمان بلوغ مشخص می‌شود که یک بیضه از بیضه دیگر بزرگ‌تر است و زمان رشد آن بیشتر است. یکی دیگر از تفاوت های ظاهری دو بیضه با هم، آویزان بودن بیشتر یکی از بیضه ها نسبت به دیگری است که می‌‌توان این شرایط را طبیعی و در همه افراد یکسان دانست.

اندازه بیضه و آلت متناسب با سن:

چهار تا شش سالگی :

طول آلت: از 3 تا 4.5 سانتی متر

قطربیضه: از 1 تا 2 سانتی متر

شش تا هشت سالگی:

طول آلت: از 3.5 تا 5 سانتی متر

قطربیضه: از 1.5 تا 2.1 سانتی متر

هشت تا ده سالگی:

طول آلت: از 3.9 تا پ5.9 سانتی متر

قطربیضه: از 1.5 تا 2.5 سانتی متر

ده تا چهارده سالگی :

طول آلت: از 4.2تا 8 سانتی متر

قطربیضه: از 2.8 تا 4.2سانتی متر

چهارده تا شانزده سالگی :

طول آلت: از 6 تا 11 سانتی متر

قطربیضه: از 3 تا 5 سانتی متر

شانزده تا هجده سالگی :

طول آلت: از 8.3 تا 11 سانتی متر

قطربیضه: از 4.5 تا 5.5 سانتی متر

هجده تا بیست سالگی :

طول آلت: از 10 تا 12 سانتی متر

قطربیضه: از 4.7 دهم تا 5.3 سانتی متر

بیست تا بیست و پنج سالگی:

طول آلت: از 10.8 تا 14 سانتی متر

قطربیضه: از 4.5 تا 5.8 سانتی متر

آیا سایز بیضه کوچک می شود؟

براساس تحقیقات معتبری که انجام‌شده محققین دریافته‌اند که هرچه سن افزایش پیدا می‌کند، به همان میزان تولید تستوسترون کمتر می‌شود و دلیل این موضوع را می‌‌توان کوچک‌تر شدن بیضه ها دانست. به این دوره از تغییر بیضه آتروفی بیضه می‌گویند. این تغییرات بسیار آرام صورت می‌گیرد و ممکن است افراد متوجه آن نشوند و اگر تغییرات به همین آهنگ صورت بگیرد، خطری سلامت فرد را تهدید نمی‌کند.

نکته: در این دوران کاهش تستوسترون، کم شدن میل جنسی و همچنین از بین رفتن مقداری از توده عضلانی را شاهد خواهیم بود که این همان روند پیری است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

علت‌های شناخته‌شده برای آتروفی بیضه

بجز افزایش سن و کاهش تولید تستوسترون طبیعی، دلایل دیگری هم می‌توانند باعث کوچک شدن بیضه شوند.

 • بیماری‌هایی چون سوزاک و سیفلیس که مقاربتی هستند.
 • عفونت‌های ویروسی، ایدز، سل و اوریون.
 • ترومای بیضه ها.

بجز این عوامل خطرناکی که در بالا عنوان کردیم بعضی از عوامل دیگری هم می‌توانند به صورت موقتی بیضه را تغییر شکل دهند که این موضوع برای سلامت شما خطری را در پی ندارد مانند قرار گرفتن در هوای سرد. هنگامی که دمای محیط سرد می‌شود بیضه‌ها به حالت انقباض به بدن نزدیک‌تر می‌شوند.

بیضه‌ها برای تولید اسپرم به دمای خاصی نیاز دارند و هنگامی که هوا سردتر می شود خود را جمع کرده نزدیک بدن می‌شوند تا بتوانند این دما را حفظ کنند. دمای مورد نیاز برای تولید اسپرم، کمی پایین‌تر از دمای طبیعی بدن است. به همین دلیل بیضه ها به حالت آویزان قرار می‌گیرند تا کمی از بدن دور باشد.

اندازه ناهماهنگ بیضه‌ها

همان‌طورکه گفتیم طبیعی است اگر هر دو بیضه هم‌اندازه نباشند. اگر شما هم‌زمان در دو بیضه تغییر شکلی از نظر اندازه و شکل ظاهری متوجه شدید با پزشک خود مشورت کنید. تغییرات خطرناک مد نظر ما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس سنگینی یا سبکی در یک یا هر دو بیضه
 • درد تیز یا ملایم در داخل بیضه یا اطراف آن
 • تورم بیضه ها
 • تغییر رنگ بیضه به سرخی
 • وجود ترشحات جدید آلت تناسلی
 • اختلال در ادرار
 • درد زیر شکم
 • تغییر در بافت سینه
تست‌های دوره‌ای برای بررسی سلامت بیضه

همان‌طورکه گفتیم تغییرات ظاهری بیضه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بجز مواردی که آن‌ها را طبیعی نامیدیم، بقیه موارد باید به‌دقت بررسی شود. درنتیجه توصیه پزشکان به این است که چند وقت یک‌بار بیضه‌های خود را مورد معاینات خودآزمایی قرار دهید. خودآزمایی را می‌توانید در دو زمان انجام دهید؛ یا هنگام صبح قبل از لباس پوشیدن، یا بعد از دوش گرفتن.

خودآزمایی بیضه تنها یک دقیقه زمان می‌برد برای اینکار می‌توانید:

 • ابتدا مطمئن شوید کیسه بیضه شل است
 • انگشت شست خود را روی بیضه و انگشت‌های دیگر را زیر آن قرار دهید و بیضه را بین انگشتان بچرخانید
 • سطح بیضه ها را بطور کامل لمس و به دقت از نظر زخم، تحریک پذیری، درد، تورم، بیرون زدگی و تغییرات دیگر بررسی کنید

اگر هر تغییری را مشاهده یا احساس کردید، سریعاً با پزشک خود مشورت کنید چون یکی از علائم شایع سرطان بیضه یا عفونت بیضه همین موارد است. یکی از متخصصینی که می‌توانند در این زمین به شما کمک کنند، متخصصین اورولوژی هستند. مهمترین درمان‌ سرطان بیضه، برداشتن بیضه سرطانی است تا سرطان در بدن پخش نشود.

هم عملکرد و هم سلامت بیضه بسیار مهم است. اگر بیضه های شما بیش از اندازه کوچک هستند و همراه با آن علائم دیگری هم دارید، نترسید خیلی زود با پزشک صحبت کنید زیرا اگر این حالت به علت کمبود تستوسترون در بدن شما باشد، با دریافت تستوسترون مشکل حل می شود و اگر تولید اسپرم شما دچار مشکل شده استف متخصصان باروری می‌توانند به شما کمک کنند.

جهت رفع خستگی لطفا ستاره پنجم زیر را لمس کنید ( اولین ستاره سمت چپ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.