دکترگیاهی را در اینستاگرام دنبال کنید

ورود به اینستاگرام

داروهایی که باعث افزایش وزن و چاقی می شوند

دارو-افزایش-وزن

گاهی مصرف یک نوع قرص و دارو برای درمان بیماری شما موجب افزایش وزن می شود ، به عنوان مثال وقتی برای رفع آبریزش بینی آنتی هیستامین می خورید نمی توانید تصور کنید که این قرص شما را چاق می کند.

کدام داروها می توانند باعث افزایش وزن شوند؟

آیا شما دائما دچار افزایش وزن می شوید و دلیل آن را نمی دانید ؟ شاید به دلیل استفاده از داروهایی می باشد که باعث چاقی شما می شوند . بله درست خواندید! برخی داروها هستند که می توانند سبب افزایش وزن شوند و از آنچه که فکر کنید بسیار شایع تر هستند .در هر صورت ، قبل از استفاده از داروها می توانید با پزشک خود مشورت کنید و اگر چاق کننده بودند ، در صورت اجازه پزشک می توانید از آنها استفاده نکنید ، رفاه و حال شما مهم تر از سایز بدن شما می باشد . در این مورد می توانید از طریق ورزش و تمرین های مناسب به همراه یک رژیم مطلوب رسیدگی نمایید . برای گرفتن یک رژیم غذایی مطلوب می توانید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و یک رژیم سالم بگیرید و یک ایده مناسب است که می تواند مواد غذایی ضروری را به شما تجویز نماید . در ادامه این بخش از تناسب اندام مجموعه دکتر گیاهی به قرص ها و داروهایی اشاره خواهیم کرد که موجب افزایش وزن و چاقی می شوند. 

کدام قرص ها و داروها چاق کننده هستند و موجب افزایش وزن می شوند
قرص و داروهای درمانی که موجب افزایش وزن می شوند
 1- آنتی-هیستامین دارویی است علت افزایش وزن

هرکسی ممکن است به برخی چیزها آلرژی داشته باشد . افرادی که به این دارو آلرژی دارند ، با استفاده از این دارو ممکن است روی آنها تاثیر منفی داشته باشد .شاید در ابتدای مصرف آنها ، تاثیرات خوبی داشته باشند و از استفاده از آنها راضی باشید ولی با گذشت زمان و استفاده مداوم از این دارو می تواند باعث افزایش وزن شود . همچنین یکی دیگر از تاثیراتی که این قرص می تواند بر روی شما بگذارد این است که می تواند باعث افزایش اشتها شود که در نتیجه باید زیاد غذا بخورید تا گرسنگی که به دلیل این دارو ایجاد شده است را رفع نمایید .بنابراین برای این که هم بتوانیم این دارو را استفاده نماییم و همچنین افزایش وزن نداشته باشیم ، می توانید از مواد غذایی که می توانند باعث سیری شما شوند وکم کالری هستند (سبزیجات و میوه ها)استفاده نمایید . 

2- داروی ضد افسردگی و افزایش وزن

آنها همه به طور یکسان عمل نمی کنند اما چیزی که می توان از بابت آن نگران بود ، میزان سروتونین است که می تواند در برخی موارد خطرناک باشد مانند Prozac . این داروها می توانند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند چرا که با استفاده از انها میزان انرژی شما کاهش می یابد .با این وجود وقتی شما احساس گرسنگی می کنید ، سعی به استفاده از کربوهیدرات ها و محصولات قندی می کنید و اگر استفاده از این داروها برای مدت زیادی طول بکشد ممکن است افزایش وزن بیش از حدی داشته باشید در نتیجه شما نیاز به اراده ، تمرین و ورزش کردن دارید . 

3- داروهای ضد فشارخون و افزایش وزن

این داروها نیز همانند موارد بالا در چاقی و افزایش وزن موثر هستند . با استفاده از این قرص ها ، میزان فشار خون را به تعادل میرساند زیرافشار خون بالا برای عضلات و سایر قسمت های بدن ضروری و مناسب است . بنابراین، داروهای ضد فشار خون همچنین می توانند عملکرد بدن را کاهش دهند و روی متابولیسم بدن شما تاثیر می گذارند و برای حل این مشکل برخی پزشکان diuretics را تجویز می کنند تا این تاثیر را مهار نمایند . با این حال ، استفاده از داروهایی که می توانند در هضم غذا موثر باشند ، ضروری هستند .

تاثیر دارو فشارخون روی افزایش وزن
4- کورتیکوئیدها داروی دیگر افزایش وزن

این قرص ها یکی از قوی ترین قرص های ضد التهابی می باشند و اغلب برای بیماران مبتلا به روماتیسم ، آسم و حتی افرادی سرطانی تجویز می شوند و همچنین می توانند باعث چاقی شما شوند . این عوارض جانبی منفی می توانند بسیار قابل توجه باشند . آنها اشتها را افزایش می دهند . بنابراین اگر بیش از حد از این داروها استفاده نمایید کار سختی است که سموم ایجاد شده توسط این قرص ها را حذف کنید . به همین دلیل مهم است که مایعات را در رژیم خود قرار دهید . که در نتیجه می تواند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند . 

مقابله با داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند 

اگر بدن شما کشش داشته باشد ، می توانید با ورزش تمام مسائل را حل نمایید و برای مثال می توانید پیاده روی نمایید .بطور کلی ورزش کردن برای کاهش وزن بسیار مناسب و کاربردی است.پیاده روی بسیار در سلامتی موثر است و در برخی شهرها قسمت هایی را برای پیاده روی روزانه برای مثال در پارک ها در نظر می گیرند و یک پیاده روی همگانی میان مردمان آن شهر ها تشکیل می دهند .این ورزش و قرار گرفتن در میان چندین نفر می تواند بسیار مناسب و کاربردی باشد و می تواند به میزان بالایی در روحیه شما موثر باشد و یا حتی گاهی اوقات می توانند باعث حذف کامل بیماریی هایی که به آنها مبتلا هستند شوند .بعضی از داروها می توانند باعث افزایش وزن ما شوند و می توانیم از طریق برخی کارها از آنها جلوگیری کنیم . مهم این است که بدانیم مشکلمان چیست و برای جلوگیری از آنها عزممان را جذب کنیم . همچنین همان گونه که گفته شده ، می توانیم از طریق ورزش و تمرین از افزایش وزن خود جلوگیری نماییم و عوارض قرص هایی که استفاده می کنیم را خنثی نماییم .

جهت رفع خستگی لطفا ستاره پنجم زیر را لمس کنید ( اولین ستاره سمت چپ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.