دکترگیاهی را در اینستاگرام دنبال کنید

ورود به اینستاگرام

درمان سریع سرما خوردگی

سرفه

بروملین موجود در آب آناناس می تواند برای تسکین سرفه های ناشی از مشکلات سینوسی مفید باشد. بروملین به عنوان یک ضد حساسیت، ضد احتقان، و ضد التهاب طبیعی عمل می کند.

آناناس میوه ای خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است که فواید سلامت بسیاری را ارائه می کند. اما زمانی که موضوع سرفه و شربت های ضد سرفه بدون نسخه مطرح می شود، آیا آب آناناس می تواند درمان طبیعی بهتری برای تسکین این شرایط باشد؟

به گزارش مجموعه دکترگیاهی به نقل از “داکترز هلث پرس” آب آناناس ممکن است برای درمان گلو درد و سرفه شما مفید باشد. پژوهش ها نشان داده اند که آب آناناس می تواند پنج برابر موثرتر از شربت سرفه عمل کند. آنزیمی به نام بروملین در آناناس عامل کلیدی در این زمینه محسوب می شود.

ananas

چرا آب آناناس در درمان سرفه موثر است؟

آب آناناس ممکن است به درمان سرفه پایدار، زمانی که دلیل این شرایط یک بیماری جدی مانند سینه پهلو نیست، کمک کند. برای مقابله با سرفه خفیف استفاده از آب آناناس ممکن است ایده خوبی باشد.

مواد مغذی کلیدی در آب آناناس وجود دارند که ممکن است به تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه کمک کنند. بروملین یکی از این مواد است، که به طور خاص برای سرفه مفید در نظر گرفته می شود. بروملین آنزیمی کلیدی در آناناس است که از ویژگی ضد التهابی قوی سود می برد و می تواند به طور بالقوه به درمان مشکلات تنفسی، از جمله آسم و آلرژی ها، کمک کند. ویژگی های موکولیتیک (خلط آور) در بروملین به تجزیه و دفع مخاط در سینوس ها یا ریه ها کمک می کنند.

ویتامین C موجود در آناناس نیز به طور معمول برای کاهش سرفه، علائم آنفلوآنزا و سرماخوردگی به کار گرفته می شود.

اما آب آناناس چگونه به تسکین سرفه کمک می کند؟ در ادامه با برخی روش ها که این نوشیدنی ممکن است به تسکین سرفه کمک کند، بیشتر آشنا می شویم.

شرایط آلرژیک تنفسی

آب آناناس و بروملین به واسطه کمک به تسکین انواع مختلفی از شرایط آلرژیک تنفسی از جمله بیماری های مسیرهای هوایی آلرژیک، آسم آلرژیک، آسم برونشی، و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) شناخته شده هستند. تمام این بیماری ها می توانند موجب خس خس سینه و سرفه شدید شوند. آب آناناس ممکن است با تجزیه مخاط و دفع آن به بهبود این شرایط کمک کند.

مطالعه ای که در سال 2015 در نشریه International Journal of Scientific and Research Publications منتشر شد، نشان داد که آب آناناس می تواند به طور قابل توجهی وضعیت بیماران مبتلا به آسم برونشی را بهبود ببخشد.

مطالعه ای دیگر نشان داده است که بروملین حساسیت آلرژیک را در موش های مبتلا به آسم کاهش می دهد.

مطالعه ای که در سال 2010 توسط پژوهشگران هندی انجام شد نیز نشان داد که آب آناناس می تواند بخشی از درمانی موثر برای بیماری سل باشد. در این مطالعه ترکیب آب آناناس، فلفل، نمک، و عسل علائم سرفه را پنج برابر سریع‌تر از شربت های سرفه بدون نسخه کاهش داد.

التهاب سینوس

بروملین موجود در آب آناناس می تواند برای تسکین سرفه های ناشی از مشکلات سینوسی نیز مفید باشد. بروملین به عنوان یک ضد حساسیت، ضد احتقان، و ضد التهاب طبیعی عمل می کند.

بروملین ممکن است سرفه و مخاط بینی مرتبط با التهاب سینوس، مانند رینوسینوزیت، را کاهش دهد. نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف 600 میلی گرم بروملین در روز به مدت سه ماه می تواند به کاهش سینوزیت مزمن کمک کند.

آب آناناس به عنوان درمانی برای سرفه

تهیه آب آناناس از میوه تازه بهترین گزینه برای مقابله با سرفه و سرماخوردگی است. در ادامه با چند دستور العمل آناناسی که به راحتی در خانه می توانید آنها را آماده کنید، بیشتر آشنا می شویم.

نسخه دکترگیاهی آب آناناس و زنجبیل

زنجبیل ترکیب خوبی را با آناناس تشکیل می دهد. زنجبیل به عنوان یک گیاه دارویی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن انسان مشهور است و به واسطه ماده فعال جینجرول موجود در آن گزینه خوبی برای تقویت عملکرد تنفسی محسوب می شود.

مواد تشکیل دهنده:

نصف یک آناناس اندازه متوسط

نیم اینچ (1.2 سانتیمتر) از ریشه تازه زنجبیل

روش تهیه:

آناناس را به تکه های کوچک خرد کنید. با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری آب آناناس و زنجبیل را بگیرید. همچنین، شما می توانید آناناس، زنجبیل و یک فنجان آب تصفیه شده را در یک دستگاه مخلوط کن ریخته و تا زمانی که به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند به مخلوط کردن ادامه دهید.

دستورالعمل نوشیدنی سرکوب کننده سرفه آناناس

در این روش چندین گیاه دارویی و ماده غذایی ضد التهاب با یکدیگر ترکیب می شوند، که از آن جمله می توان به آب لیمو، آب آناناس، زنجبیل، عسل خام، نمک دریایی و فلفل کاین اشاره کرد. این ترکیب ممکن است حتی موثرتر از برخی شربت های سرفه بدون نسخه عمل کند.

مواد تشکیل دهنده:

یک آناناس اندازه متوسط

آب یک لیموی تازه

یک قاشق چایخوری زنجبیل ریز خرد شده یا یک تکه دو اینچی (پنج سانتیمتری) از زنجبیل

یک قاشق غذاخوری عسل خام

یک چهارم قاشق چایخوری فلفل کاین

یک چهارم قاشق چایخوری نمک دریایی

روش تهیه:

آناناس، لیمو، و زنجبیل را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری سرعت پایین آب بگیرید.

سپس، عسل، فلفل کاین و نمک دریایی را به این نوشیدنی اضافه کنید. برای کسب بهترین نتایج دو یا سه بار در روز یک چهارم فنجان از این نوشیدنی مصرف کنید.

به جای گرفتن آب زنجبیل می توانید آن را ریز خرد کرده و به دیگر مواد تشکیل دهنده اضافه کنید.

دستورالعمل آب آناناس و عسل  

به جای استفاده از چندین ماده تشکیل دهنده، شما می توانید آب آناناس را با عسل ترکیب کنید.

مواد تشکیل دهنده:

یک قاشق غذاخوری عسل خام

نصف فنجان آب آناناس گرم

روش تهیه:

عسل و آب آناناس را با یکدیگر ترکیب کنید. گرم کردن آب آناناس به حل شدن سریع‌تر و یکدست عسل در آن کمک می کند.

جهت رفع خستگی لطفا ستاره پنجم زیر را لمس کنید ( اولین ستاره سمت چپ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.