دکترگیاهی را در اینستاگرام دنبال کنید

ورود به اینستاگرام

کاهش سطح کلسترول بدون دارو

کاهش-کلسترول-بدون-دارو

اولین و ساده ترین راهکار طبیعی برای کاهش کلسترول بدن، تغییر رژیم غذایی است. یک رژیم غذایی سالم برای کاهش کلسترول باید فاقد چربی های ترانس از جمله مارگارین و سایر روغن های گیاهی فراوری شده در قالب غذاهای آماده، سدیم و قند باشد.

استانین ها داروهایی هستند که به کاهش، کنترل و تنظیم کلسترول کمک می کنند، اما عوارض جانبی بر جای می گذارند. برخی از عوارض استانین میتواند مشکلات گوارشی و کبدی، افزایش احتمال ابتلا به دیابت، دردهای عصلانی و بروز علائم آلزایمر باشد.

به همین دلیل در ادامه مقاله‌ای که در مجله معتبر steptohealth در تاریخ 8 آوریل منتشر و توسط تیم ترجمه دکترگیاهی به فارسی ترجمه شد اطلاعات مفیدی در این زمینه مطالعه خواهید کرد.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

اولین  و ساده ترین راهکار طبیعی برای کاهش کلسترول بدن، تغییر رژیم غذایی است. یک رژیم غذایی سالم برای کاهش کلسترول باید فاقد چربی های ترانس از جمله مارگارین و سایر روغن های گیاهی فراوری شده در قالب غذاهای آماده، سدیم و قند باشد.

رژیم غذایی شما باید از چربی های اشباع نشده تشکیل شده باشد. سعی کنید همه ردیف های هرم غذایی سالم را در رژیم غذایی خود به طور متعادل داشته باشید. میوه ها، سبزیجات، دانه ها و هر ماده غذایی که حاوی فیبر باشد نیز برای شما مفید است. اسید های چرب امگا3، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین D  را حتما در رژیم غذایی خود جای دهید.

سیگار را ترک کنید

به جای استفاده از داروهای کاهش کلسترول، سیگار را ترک کنید. سیگار باعث بروز مشکلات در عملکرد قلب و مشکلات قلبی می شود و در نتیجه سطح کلسترول خون را افزایش می دهد. زمانی که سیگار را ترک کنید، در کمتر از سه هفته به وضوع غلظت آنزیم HDL-C افزایش می یابد. به همین دلیل، برخی عوارض جانبی سیگار کشسدن، طی مدت کوتاهی پس از ترک این عادت شروع به ترمیم می کنند. این می تواند انگیزه شما را برای ترک سیگار افزایش دهد.

استرس کمتری داشته باشید

اگر می خواهید کلسترول خود را کاهش دهید، باید کمتر در معرض استرس قرار داشته باشید و سعی کنید زندگی بدون استرس را تجربه کنید، چون میان کلسترول و استرس رابطه مستقیمی وجود دارد.

می توانید با راحتی و برای این که استرس کمتری را در زندگی روزانه خود متحمل شوید، کمی از مسئولیت های خود بکاهید و زمان بیشتری را در طبیعت سپری کنید. دلایل بروز استرس را شناسایی کنید و سعی کنید با تغییر در سبک زندگی خود آن ها را به مرور زمان آرامش بیشتری را برای خود ایجاد کنید.

ورزش کنید

ورزش علاوه بر این که به کاهش میزان استرس به شما کمک می کند، آمادگی جسمانی شما را نیز افزایش می دهدة با چری ها در بدن مبارزه می کند و نابراین باعث کاهش کلسترول می شود. مطالعات مختلفی نشان می دهند که ورزش به جلوگیری از افزایش کلسترول کمک می کند و باعث کاهش خطرات ناشی از مشکلات قلبی مثل سکته های مغزی و قلبی می شود.

به طور کلی، باید بدانید که بدون استفاده از استاتین ها هم می توانید سطح کلسترول بدن خود را کاهش دهید و آن را مدیریت کنید. فقط کافی است عادات بد غذایی و رفتاری خود را ترک کنید و سبک زندگی کلی خود را تغییر دهید.

جهت رفع خستگی لطفا ستاره پنجم زیر را لمس کنید ( اولین ستاره سمت چپ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.